Regional Scientific & Technical Committees

Regional Scientific Committee

Name

Affiliation

Paul Bodelier

NIOO-KNAW Netherlands Institute of Ecology

Dennis Claessen

Leiden University

Bas Dutilh

Utrecht University

Tania Fernandes

NIOO-KNAW Netherlands Institute of Ecology

Cristina Gagliano

Wetsus

Sebastian Lücker

Radboud University Nijmegen

Gerard Muijzer

University of Amsterdam

Marjet Oosterkamp

Wageningen University & Research

Francisco Rubio Rincón

IHE Delft

Hauke Smidt

Wageningen University & Research

Nora Sutton

Wageningen University & Research

Laura Villanueva

NIOZ Royal Netherlands Institute for Sea Research

Paul van der Wielen

KWR Water Research Institute

 

Regional Technical Committee

Name

Affiliation

Shaya Algoe
Sweco Nederland B.V.

Andreas Giesen

Royal HaskoningDHV

Maaike Hoekstra

Hollands Noorderkwartier Water Authority

Aleida Hommes-de Vos van Steenwijk

Orvion B.V.

Mattijs Maris

Pharmafilter B.V.

Emmanuelle Prest

PWNT Water Technology

Mariska Ronteltap

Delfland Water Authority and TU Delft

Paula van den Brink
Evides Industriewater B.V.

Jaap Vogelaar

Paques BV

 

Local Scientific Committee

Name

Affiliation

Thomas Abeel

TU Delft

Frédérique Belliard
TU Delft Library

Merle de Kreuk

TU Delft

Rebeca González Cabaleiro

TU Delft

Michele Laureni

TU Delft

Ralph Lindeboom

TU Delft

Gang Liu

TU Delft and Chinese Academy of Sciences

Duncan McMillan

TU Delft

Martin Pabst

TU Delft

Lesley Robertson

TU Delft and Delft Science Center

Doris van Halem

TU Delft

Dimitry Sorokin
TU Delft and Russian Academy of Sciences

 

Local YWP committee

Name

Affiliation

Maxim Allaart

TU Delft

Abbas Alloul

TU Delft

David Calderón Franco

TU Delft

Marta Cerruti

TU Delft

Francesc Corbera Rubio

TU Delft

Zhe Deng

TU Delft

Maria Paula Giulianetti de Almeida

TU Delft and Unicamp

Rebeca Pallarés Vega

TU Delft / Wetsus and Newcastle University

Nina Roothans

TU Delft

Sergio Tomás Martínez

TU Delft

Claudia Tugui

TU Delft